Kolory i nazwy wikliny - w skrócie
Podstawowe nazewnictwo w obiegu handlowym:
Ograniczaj plastikowe – Wybieraj Wiklinowe !
Polskie Wyroby Wiklinowe - Ręcznie wyplatane - Polskie Rękodzieło Ludowe
Wiklina okorowana - najbardziej popularna wiklina z której wyplatamy kosze i koszyczki oraz wyroby dekoracyjno-użytkowe, meble itp.
Kolorystycznie określamy że ma rudawy kolor
Przykład:
Wiklina nieokorowana parzona - najbardziej popularna wiklina z której wyplatamy płoty, płotki, kosze dekoracyjne do kwiatów, formy artystyczne itp
Kolorystycznie określmy że ma ciemno brązowy kolor
Przykład:
Wiklina malowana biała - kolor uzyskuje się po pomalowaniu wyrobów wykonanych z różnego rodzaju wikliny - najlepszym podkładem jest wiklina okorowana .
Kolorystycznie określamy że ma czysty "biały kolor"
Możemy taki kolor uzyskać - w ramach metamorfozy już użytkowanych wyrobów - można wykonać tai kolor w domowych warunkach "malując wyroby sprayem - przeznaczonym do malowania wyrobów drewnianych"
Przykład:
Wiklina wybielona - kolor uzyskuje się przez utlenienie wikliny okorowanej nadtlenkiem wodoru - następnie lakierujemy lakierem wodnym, aby przedłużyć ich trwałość i kolorystykę.
Kolorystycznie określamy że ma kremowy kolor.
Przykład:
Wiklina barwiona - kolory uzyskuje się poprzez zabarwienie bejcą wikliny okorowanej - która jest "bazą", większość wyrobów dodatkowo po barwieniu lakierujemy lakierem wodnym aby przedłużyć ich trwałość i kolorystykę.
Z tej wikliny wykorzystuje się w wyrobach wszystkie kolorowe "gimy" czyli paseczki, kolorowe "Warstwy", wykonuje się jednokolorowe barwione kosze i inne zdobienia itp.
Najbardziej popularne kolory barwienia: bordowy, czekoladowy, niebieski, różowy.
Wiklinę barwioną w ozdobnych splotach łączymy najczęściej z wikliną okorowaną.
Przykład: